Kredyt czy leasing?

Szukając najlepszych rozwiązań finansowych, warto zestawić ze sobą oferty kredytów, jak i leasingu. W przypadku samochodu leasing jest jedną z popularniejszych form finansowania, natomiast w przypadku finansowania innych środków trwałych znajdziemy wiele ofert kredytowych.

Jaki kredyt na samochód?

Samochód można sfinansować kredytem. Rodzaj kredytu uzależniony jest od potrzeb kredytobiorcy. Klienci indywidualni mogą skorzystać z kredytu gotówkowego lub kredytu samochodowego. W przypadku kredytu gotówkowego wypłacone środki można przeznaczyć na dowolny cel np. samochód. Przy kredycie samochodowym niezbędne jest wskazanie celu kredytowego.

Firmy mają do wyboru takie rodzaje kredytów jak wspomniona kredyt samochodowy oraz kredyt dla firmy. Kredyty firmowe pozwalają na sfinansowanie nie tylko samochodu firmowego, ale rozwój całe działalności gospodarczej. Głównym warunkiem wnioskowania o kredyt dla firmy jest posiadania zdolności kredytowej, która sprawdzana jest na podstawie płynności finansowej firmy.

Zalety kredytu gotówkowego na samochód

Kredyt gotówkowy to najczęściej wybierana forma finansowania przez konsumentów. Nie wymaga przedstawiania celu kredytowego ani zabezpieczenia wnioskowanej kwoty. Głównym warunkiem uzyskania kredytu jest posiadanie zdolności kredytowej. Sprawdzana jest na podstawie przedstawionych dochodów, historii kredytowej oraz osób pozostających na utrzymaniu kredytobiorcy.

Decydując się na kredyt gotówkowy, warto przeanalizować kilka ofert pod kątem najlepszego oprocentowania. Poza wnioskowaną kwota kredytu, który wykorzystamy na zakup samochodu, należy doliczyć koszty kredytowe.

Do kosztów zaliczamy oprocentowanie oraz prowizje dla banku. Poza częścią kapitałową (kwotą wskazaną we wniosku kredytowym) kredytobiorca spłaca jednocześnie część odsetkową, czyli koszt związany z pożyczeniem pieniędzy od banku. Znając poszczególne elementy kredytu, łatwiej będzie wybrać najlepszy kredyt gotówkowy.

Kredyt dla firm zalety

Kredyty dla firm pozwalają nie tylko sfinansować zakup samochodu, ale jednocześnie na rozwój firmy lub dokonanie bieżących opłat. Do najczęściej zaciąganych kredytów firmowych należą:

  • kredyt obrotowy

  • kredyt inwestycyjny

  • kredyt zabezpieczony hipoteką.

Warunkiem uzyskania kredytu dla firm jest przedstawienie dokumentacji finansowej firmy. Na jej podstawie bank wylicza zdolność kredytową i przyznaje środki finansowe. Znacznie łatwiejszą procedurę oferuje leasing.

Leasing na samochód zalety

Leasing oferuje nieco więcej niż leasing samochodu. Wychodząc naprzeciw potrzebą przedsiębiorców leasingodawcy oferują również leasing maszyn, nieruchomości czy sprzętu specjalistycznego.

Leasing dla firm udzielany jest na upuszczonych zasadach. W praktyce oznacza to, że leasingobiorca nie jest zobowiązany do szczegółowego przedstawiania dokumentacji finansowej. Raty leasingowe spłacane są z bieżących wpływów na konto firmowe, dzięki czemu nie obciążają płynności finansowej.

Podsumowując, przed podjęciem decyzji o najlepszym sposobie na sfinansowanie samochodu należy przejrzeć symulacje kredytowe, aby wybrać najlepszy kredyt. Firmy mają możliwość przy kredytach odliczenia od podatku części odsetkowej raty kredytu, natomiast przy leasingu operacyjnym całej raty leasingowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial