Procedury kupna domu uzależnione są od rynku, na którym kupujemy nieruchomość. Przed zakupem domu, należy sprawdzić nieruchomość oraz jej obecnych właścicieli lub dewelopera (przy zakupie domu z rynku pierwotnego), a także stan techniczny domu. Różnice między rynkiem pierwotnym a wtórnym leżą również po stronie kosztów związanych z kupnem domu.
Jakie są koszty transakcji kupna domu?
Przy kupnie domu koszty, należy podzielić na dwie części, mianowicie na koszty związane z zaciągnięciem kredytu oraz na koszty poza kredytowe odnoszące się do samej nieruchomości. O kosztach kredytowych przeczytasz tutaj. Koszty związane z kupnem domu to:
-
oplata za taksę notarialną (uzależniona od wielkości kupowanego domu)
-
opłata podatku od czynności cywilnoprawnych (2 procent wartości rynkowej domu) przy kupnie pierwszej nieruchomości
-
opłata za wpis do księgi wieczystej
Jak sprawdzić dom przed kupnem?
W pierwszej kolejności, należy sprawdzić czy na nieruchomości nie ciąży hipoteka. W sądzie wieczystoksięgowym można sprawdzić kto jest właścicielem nieruchomości (dział II), obciążenia nieruchomości (dział III) oraz hipotekę (dział IV).
Informacje o hipotece można sprawdzić za pośrednictwem platformy internetowej sądu wieczystoksięgowego wpisując numer księgi wieczystej. Dobrze jest sprawdzić stan księgi przed podpisaniem aktu notarialnego stwierdzającego zakup domu.
Po sprawdzeniu stanu prawnego, należy sprawdzić stan techniczny kupowanej nieruchomości. W tym celu, warto wynająć nadzór techniczny, który sporządzi dla nas ekspertyzę domu.
Gdzie można sprawdzić działkę budowlaną?
Kolejnym punktem do odkreślenia przy kupnie działki powinno być sprawdzenie działki budowlanej. W tym celu należy sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, dzięki niemu będziemy wiedzieli jakie przeznaczenie ma grunt, na którym została wyznaczona działka budowlana. W planie miejscowym znajdziemy takie informacje jak:
-
linia zabudowy
-
gabaryty oraz wysokość zabudowy
-
wielkość powierzchni zabudowy w stosunku do całej powierzchni działki
-
zasady budowy, rozbudowy czy modernizacji systemów komunikacji i infrastruktury technicznej
-
szczegółowe zasady podziału nieruchomości.
Odbiór mieszkania od dewelopera
Przy odbiorze mieszkania od dewelopera bardzo ważna jest umowa stanowiąca o przeniesieniu prawa własności. W dniu odbioru domu podpisujemy z deweloperem umowę o przeniesieniu prawa własności. Przed podpisaniem umowy należy dokładnie sprawdzić nieruchomość czy nie posiada wad budowlanych oraz wykończeniowych.
W czasie dokonywania odbioru nieruchomości, należy sporządzić protokół odbioru technicznego, pod którym podpisują się kupujący oraz deweloper. W razie jakichkolwiek wad jest on zobowiązany do dokonania poprawek i napraw we wskazanym terminie.