Program Mieszkanie dla Młodych powoli dobiega końca. Ostatnia pula dofinansowania zostanie wypłacona już po 1 stycznia 2018 roku. Oznacza to, że za kilka tygodni do banków wpłyną wnioski o kredyty hipoteczne z dopłatą MdM 2018.
Na przestrzeni lat program mieszkaniowy cieszył się dużą popularnością, świadczy o tym szybkość z jaką rozeszła się ostatnia pula środków na 2017 rok zajęło to zaledwie kilka godzin.
Przyjrzyjmy się drodze do zakupu własnego mieszkania przy wsparciu środków z programu Mieszkanie dla Młodych.
Kiedy można złożyć wnioski o dofinansowanie MdM 2018 do zakupu mieszkania?
Jak już zostało wspomniane, wypłata dopłaty uruchomiona zostanie 1 stycznia 2018 roku, ale już dzisiaj można rozpocząć poszukiwania nieruchomości. Prawdopodobnie według praktyki z zeszłego roku już w grudniu będzie można zacząć kompletować dokumenty już w grudniu.
Warunkiem starania się o dofinansowanie mieszkania jest jednoczesne wnioskowanie o kredyt hipoteczny. Dopłata wypłacana jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego. O kredyt wnioskuje się do banku komercyjnego, który współpracuje z BGK.
W jaki sposób przygotować się do kredytu hipotecznego?
Dofinansowanie MdM 2018 umożliwia zakup własnego mieszkania w przypadku braku wkładu własnego.
Dla przypomnienia od 1 stycznia 2017 roku wymagany wkład własny wynosi 20 procent kupowanej nieruchomości. Zazwyczaj największym problemem jest zgromadzenie wymaganej kwoty do wkładu. Poniżej tabela prezentująca wysokość dofinansowania:
Kredytobiorca |
Dopłata |
Osoba samotna |
10 procent |
Małżeństwo/ narzeczeństwo bezdzietne |
10 procent |
Rodzina z jednym dzieckiem |
15 procent |
Rodzina z dwójką dzieci |
20 procent |
Rodziny wielodzietne |
30 procent |
Beneficjenci, którym w ciągu 5 lat od zaciągnięcia kredytu z dopłatą MdM urodzi się 3 i kolejne dziecko mogą liczyć na kolejne 5 procent dopłaty. |
Dane pochodzą ze strony norbertlenart.pl
Poza kosztami wkładu własnego przy kredycie hipotecznym należy przygotować się również na koszty kredytowe i poza kredytowe. Do kosztów kredytowych zaliczymy dodatkowo jeszcze prowizję dla banku za przygotowanie wniosku kredytowego, opłatę rzeczoznawcy za wycenę kupowanej nieruchomości oraz ubezpieczeniem.
Natomiast koszty poza kredytowe to przede wszystkim koszty związane z aktem notarialnym nabycia mieszkania, wpisem do księgi wieczystej oraz ubezpieczeniem pomostowym.
Jaką mam szanse na uzyskanie dofinansowania?
Bez wątpienia przy tak dużym zainteresowaniu najważniejsza jest organizacja. W pierwszej kolejności należy sprawdzić swoją zdolność kredytową, bez której nie jest możliwe zaciągnięcie kredytu hipotecznego, a w konsekwencji dostęp do dofinansowania.
Już teraz można rozpocząć poszukiwania nieruchomości. Do wniosku kredytowego niezbędne jest przedstawienie umowy przedwstępnej nabycia nieruchomości. W przypadku rynku pierwotnego w formie aktu notarialnego przedstawiamy umowę rezerwacyjną.
Podsumowując, Mieszkanie dla Młodych nadal wzbudza spore zainteresowanie, dlatego warto już dzisiaj dowiedzieć się o szczegółach i kompletować wniosek hipoteczny.
2018 rok to ostatni rok działania programu następstwem mają być Indywidualne Konta Mieszkaniowe jako trzeci filar programu Mieszkanie Plus. Konta będą dostępne dla każdego bez względu na to, czy posiada własna nieruchomość, czy też nie. Dodatkowo będą one premiowane dla najbardziej oszczędnych, a zaoszczędzone środki będzie można wydać na cele mieszkaniowe.