Nord Finanse

Kredyt hipoteczny dla osób zarabiających w walucie obcej

Kredyt hipoteczny dla osób zarabiających w walucie obcej

źródło: Unsplash

Pracując od wielu lat jako eksperci kredytowi w Szczecinie i Świnoujściu mamy duże doświadczenie w realizacji kredytów hipotecznych i kredytów gotówkowych dla osób zarabiających w walucie obcej. Naszych klientów można podzielić głównie na dwie grupy:

      • Osoba zarabiająca umowa o pracę za granicą w walucie obcej

      • Marynarze zarabiający w walucie obcej.

    Te dwie grupy klientów mają utrudniony dostęp do kredytów hipotecznych w złotych polskich i większości przypadków muszą decydować się na kredyt w walucie, w której zarabiają.

    Dlaczego kredyt hipoteczny w złotówkach nie jest dostępny dla osób zarabiających w walucie obcej?

    Wynika to z rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego, która zaleca, aby kredyt hipoteczny był udzielany w walucie, w której klient otrzymuje wynagrodzenie. Czyli kredyt w PLN dostępny ma być dla klientów zarabiających w PLN. W momencie, kiedy rekomendacja KNF weszła w życie, na rynku dostępne były kredyty hipoteczne między innymi w Euro, Dolarze Amerykańskich, Funcie Brytyjskim. W roku 2023 najbardziej dostępny jest kredyt w EURO.

    Tak, więc jeżeli jesteś marynarzem zarabiającym w Dolarze lub w Funtach a myślisz o kredycie na zakup nieruchomości w Polsce, najlepszym rozwiązaniem jest podpisanie kontraktu w walucie EURO lub PLN.

    Dzięki rekomendacji klienci zarabiający w PLN nie są narażani na ryzyko walutowe przy wzięci kredytu w walucie innej niż PLN.

    Kredyt w Dolarze? Euro?

    Taka zasada dotyczy także klientów pracujących na umowie o pracę. W najlepszej sytuacji znajdują się osoby, które pracują w strefie EURO. One mają dostęp do kredytu hipotecznego w EURO. Jeżeli jednak pracują w Wielkiej Brytanii, Danii czy Norwegii będą mieli utrudniony dostęp do kredytów, ale nie niemożliwy. O tym później.

    Osoba zarabiająca umowa o pracę za granicą w walucie obcej.

    O kredyt hipoteczny w Szczecinie najczęściej starają się osoby, które pracują w Niemczech. Pomimo pracy u zachodniego sąsiada swoje życie prywatne wiążą z Polską. Kupują mieszkania, budują domy i na ten cel potrzebują wspomóc się kredytem hipotecznym. Tacy klienci najczęściej nie mają problemu ze zdolnością kredytową. Jedynym ich problemem jest dostępność do kredytowania. Obecnie dwa banki w Polsce taki kredyt mogą zaoferować. Warto się do takiego kredytu przygotować, zebrać wymagane dokumenty, ustalić wysokość wymaganego wkładu własnego oraz zdolność kredytową.

    Umowa o pracę za granicą-jakie dokumenty należy przygotować?

    Poniżej opiszemy najważniejsze dokumenty i na co zwrócić uwagę.

        1. Zaświadczenie o zarobkach – banki mają swoje dwujęzyczne formularze tak, aby zaświadczenie o zarobkach była zrozumiała zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika starającego się o kredyt hipoteczny. Po otrzymaniu zaświadczenia należy zwrócić uwagę, czy wszystkie pozycje są wypełnione, wykreślone i zaznaczone.  W miejscu podpisu zaświadczenia przez osobę wystawiającą powinien znaleźć się czytelny podpis imieniem i nazwiskiem a najlepiej z imienną pieczątką.

      Przykład

      podpis na zaświadczeniu o zarobkach w języku niemieckim

      Dostarczenie zaświadczenia podpisanego tylko Nazwiskiem może spowodować zwrot zaświadczenia do uzupełnienia i wydłużenie procesu kredytowego. Dlatego warto zwrócić uwagę na takie szczegóły.

        1. Wpływy wynagrodzenia z umowy o pracę za granicą na konto osobiste.

      Celem dostarczenia do banku swoich wpływów wynagrodzenia na konto jest weryfikacja przez bank wysokości wynagrodzenia. Idealnie, jeżeli wynagrodzenie z zagranicy wpływa na konto osobiste w Polsce. Poszerza nam się ilość banków do wyboru. Kiedy wynagrodzenie wpływa na konto za granicą, należy dostarczyć wpływy wynagrodzenia wraz z tłumaczeniem przez tłumacza przysięgłego. Niestety to nie wszystko. Banki wymagają dostarczenia dodatkowego dokumentu – raportu z odpowiednika polskiego Biura Informacji Kredytowej. W Niemczech jest to Shuffa. Taki raport także trzeba przetłumaczyć przez tłumacza przysięgłego.

          1. Umowa o pracę.

        Banki, zamiast zaświadczenia o zarobkach mogą poprosić o umowę o pracę. Jeżeli umowa jest zapisana w języku obcym także należy ją przetłumaczyć u tłumacza przysięgłego.

        Marynarz – jakie dokumenty potrzebne do kredytu?

        Banki wymagają dostarczenia;
        1. Książeczki marynarskiej
        2. Wpływów wynagrodzenia – (dodatkowo tłumaczenie dokumentu przez tłumacza przysięgłego
        3. Kontraktu marynarskiego

        Uwaga! Nie wszystkie banki wymagają tego dokumentu. Przed zleceniem tłumaczenia należy zweryfikować, czy kontrakty będą potrzebne.


        Czy zarabiając w walucie obcej, można otrzymać kredyt hipoteczny w PLN?

        Jest to trudne, ale możliwe. W każdym przypadku, kiedy zgłasza się do nas klient zarabiający w walucie obcej, weryfikujemy czy klient kwalifikuje się na kredyt w PLN.

        Czy zarabiając w EUR można uzyskać kredyt w PLN?

        Dochód w walucie obcej można przyjąć w sytuacji, kiedy nie jest to główny dochód w gospodarstwie domowym. Co to oznacza? Że dochód w PLN musi przewyższać dochody w walucie obcej. Jak banki do tego podchodzą?

        Spójrzmy na przykład poniżej;

        Dochód w walucie obcej – umowa o pracę/marynarz – 15 000 PLN
        Dochód w PLN — umowa o pracę/działalność gospodarcza itd. – 16000 PLN
        W tym przypadku dominującym dochodem jest kredyt w PLN i możemy starać się o kredyt hipoteczny w PLN.
        Co więcej, taki kredyt można otrzymać także z dofinansowaniem Bezpieczny Kredyt 2%.

        Spójrzmy teraz na inny przykład

        Dochód w walucie obcej – umowa o pracę/marynarz – 15000 PLN
        Dochód w PLN – umowa o pracę/działalność gospodarcza itd. – 6000 PLN
        W tym przypadku dominującym dochodem jest kredyt waluta obca i możemy starać się o kredyt hipoteczny w np. EURO lub w PLN – ale dochód w walucie obcej przyjmowany jest w wysokości nie większej niż 50% dochodu w PLN.

        Czyli:
        6000 PLN + 3000 PLN (50% dochodu w PLN). Łącznie 7500 PLN. Warto zweryfikować swoje możliwości kredytowe, ponieważ każdy klient ma inną sytuację i powinno się ją rozpatrzyć indywidualnie.
        Pożyczka hipoteczna dla osób zarabiających w walucie obcej jest niedostępna. Taka sama sytuacja występuje w przypadku kredytu hipotecznego na zakup lokalu użytkowego.

        Zapraszamy do kontaktu. Nasza pomoc w uzyskaniu kredytów jest bezpłatna.

        Działamy na terenie całego kraju.

        Exit mobile version