O czym należy pamiętać biorąc kredyt hipoteczny?
Przede wszystkim kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe zabezpieczone hipoteką. Oznacza to, że do księgi wieczystej nieruchomości bank zostanie wpisany jako wierzyciel. Przystępując do kredytu, należy posiadać minimum 10 procent wkładu własnego oraz zdolność kredytową umożliwiającą spłacanie rat kredytowych.
Czym się różni WIBOR od LIBOR?
WIBOR określa stopy procentowe kredytów na rynku międzybankowym. Oznacza stawkę za jaką banki pożyczaja pieniądze na udzielone kredyty. Wysokość wiboru ustalana jest przez bank centralny. Natomiast LIBOR jest to europejski odpowiednik wiboru i odpowiada kredytom w obcych walutach.
Na czym polega cross-selling?
Cross-selling to możliwość wynegocjowania korzystnych warunków kredytowych. W celu obniżenia marży lub prowizji bank może kredytobiorcy zaoferować skorzystanie z dodatkowego produkty, jak na przykład karta kredytowa lub ubezpieczenie na życie.
Na co przeznaczyć kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny możemy przeznaczyć na zakup nieruchomości, którą może być mieszkanie, dom lub budowa domu.
Kredytem hipotecznym nie zostanie skredytowana nieruchomość komercyjna. W tym celu konieczne jest zaciągnięcie kredytu dla firm zabezpieczonego hipoteką.
Jaki wkład własny wymagany jest przy kredycie hipotecznym?
Od 1 stycznia 2017 roku minimalny wkład własny wymagany przy zaciąganiu kredytu hipotecznego wynosi 20 procent. Oznacza to, że bank sfinansuje zakup nieruchomości do 80 proc. jej wartości.
Niektóre banki kredytują nieruchomości w 90 procent, ale wymagane jest ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.
Na czym polega ubezpieczenie niskiego wkładu własnego?
Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego obejmuje ubezpieczenie brakujących 10 proc. Jest ono raz na 3 lata ponownie przeliczane. Jeżeli kredyt hipoteczny nadal nie pokrywa 80 procent wartości nieruchomości to zostanie naliczona kolejna kwota ubezpieczenia.
Ubezpieczenie niskiego wkładu wliczane jest wliczane w comiesięczne raty kredytu hipotecznego.
Co wpływa na wysokość raty kredytu hipotecznego?
Na wysokość raty kredytu hipotecznego wpływa:
- marża kredytu
- wysokość wniesionego wkładu własnego
- prowizja dla banku kredytującego
- oprocentowanie
- długość okresu kredytowego
Na ile lat można wziąć kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowym. Najczęściej minimalny okres spłaty kredytu wynosi 5 lat, a maksymalny 35 lat.
Czy możliwa jest wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego?
Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego jest możliwa. Warunki wcześniejszej spłaty opisane są w umowie kredytowej. Najczęściej nadpłacanie kredytu hipotecznego można rozpocząć po 3 latach od dnia udzielenia kredytu. Coraz więcej banków umożliwa wcześniejszą spłatę bez podawania terminu.
Jakie oprocentowanie kredytu hipotecznego jest korzystniejsze?
Przy kredycie hipotecznym kredytobiorca ma do wyboru dwa rodzaje oprocentowania, mianowicie oprocentowanie stałe oraz oprocentowanie zmienne.
Przy oprocentowaniu stałym kredytu hipotecznego przez cały okres jego spłaty oprocentowanie się nie zmienia, natomiast przy oprocentowaniu zmiennym zmniejsza się ona wraz ze spłacanym kredytem hipotecznym.
Do jakiego wieku udzielany jest kredyt hipoteczny?
Najczęściej kredyt na mieszkanie udzielany jest do 70 – 75 roku życia kredytobiorcy. Górna granica wieku uzależniona jest od wewnętrznego regulaminu banku.
Ile trwa procedura udzielania kredytu hipotecznego?
Procedura uzyskania decyzji o zgodzie na udzielenie kredytu może trwac do kilku tygodni. Na ten czas składa się skompletowanie wniosku kredytowego, dokumentacji nieruchomości oraz dokumentacji finansowej kredytobiorcy. Następnym etapem jest analiza wniosku kredytowego, po której zostaje wydana decyzja ostateczna odnośnie udzielenia kredytu hipotecznego.
Czym jest decyzja kredytu hipotecznego?
Decyzja kredytu hipotecznego jest umową przedwstępną przyznania kredytu hipotecznego. Znajdziemy w niej warunki, które należy spełnić przed uruchomieniem kredytu:
- cesja z ubezpieczenia nieruchomości na bank kredytujący
- akt notarialny stwierdzający prawo zakupu nieruchomości
- wniosek do sądu o wpis do hipoteki nieruchomości
- opłacona prowizja dla banku.
Co to jest harmonogram uruchomienia kredytu hipotecznego?
Harmonogram uruchomienia kredytu to ścieżka, dzięki której łatwiej jest zakończyć formalności z wiązane z kredytem hipoteczny. Znajdziemy w nim takie informacje jak:
- podpisanie aktu notarialnego
- złożenie wniosku o ustanowienie hipoteki na zakupowanej nieruchomości
- data podpisania umowy kredytowej.
Co znajduje się w umowie kredytu hipotecznego?
W umowie kredytu hipotecznego znajdziemy wszystkie informacje dotyczące kredytowania:
- wysokość wniesionego wkładu własnego
- kwotę udzielonego kredytu hipotecznego
- wysokość opłat kredytowych
- oprocentowanie
- wysokość rat kredytowych.
Umowa kredytowa powinna być podpisana przez obie strony, tzn. przez bank kredytujący oraz przez kredytobiorcę oraz współkredytobiorcę.
W momencie podpisania umowy kredytowej własność nabytej nieruchomości zostaje przeniesiona na bank do dnia zakończenia okresu kredytowego.
Co to jest ulga na kredyt hipoteczny?
Obecnie nie występuje coś takiego jak ulga na kredyt hipoteczny. Można natomiast skorzystać z dopłaty do własnego mieszkania przystępując do programu Mieszkanie dla Młodych.
Szczegóły na temat programu MdM znajdziesz tutaj.
Czy istnieje szansa na kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?
Obecnie banki wymagają posiadania wkładu własnego. Brak wkładu własnego można zastąpić dopłatą rządową w ramach programu Mieszkanie dla Młodych.
Szczegóły o programie mieszkaniowym znajdziesz tutaj.
Czy można wziąć kredyt hipoteczny na firmę?
Kredyt hipoteczny na firmę to kredyt dla firmy zabezpieczony hipoteką.
Więcej o kredytach dla firm dowiesz się tutaj.
Czy można zaciągnąć kredyt hipoteczny bez zdolności kredytowej?
Jednym z głównych warunków uzyskania kredytu hipotecznego jest posiadanie zdolności kredytowej. Oznacza to, że sytuacja finansowa kredytobiorcy pozwala na spłacenie kredytu na mieszkanie.
Czy istnieje szansa na kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą?
Osoby pracujące za granicą również mogą się starać o kredyt hipoteczny. Nowelizacja ustawy hipotecznej wprowadziła zakaz kredytowania w obcej walucie. Oznacza to, że obecnie kredyt hipoteczny można zaciągnąć jedynie w walucie, w której przeważają dochody (np. główny dochód osiągany jest w euro to kredyt zostanie udzielony w euro).
W jakiej walucie możliwe jest zaciagnięcie kredytu?
Jesli przeważający dochód kredytobiorcy osiągany jest w obcej walucie to banki udzielają kredytu w takich walutach jak:
- dolar amerykański
- euro
- funt brytyjski
- korona szwecka
- korona norweska.
Co to jest spread walutowy?
Spread walutowy występuje wyłącznie przy kredytach w obcej walucie. Spread oznacza różnicę między kupnem, a sprzedażą waluty. Zazwyczaj kredyt walutowy uruchamiany jest po niższym kursie, a jego spłata odbywa się po wyższym kursie.
Czym sie różni kredyt hipoteczny od pożyczki hipotecznej?
Kredyt hipoteczny jest to sposób na sfinansowanie zakupu nieruchomości, która może być dom lub mieszkanie.
Pożyczka hipoteczna zaciagana jest na nieruchomość, ale środki kredytowe można przeznaczyć na dowolny cel związany z nieruchomości, np. na remont.
Czym się różni kredyt hipoteczny od kredytu refinansowanego?
Kredyt hipoteczny przeznaczony jest na zakup nieruchomości, którą może być dom lub mieszkanie.
Kredyt refinansowany przeznaczony jest na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego w innym banku.