Przy kredycie hipotecznym wymagane są ubezpieczenia kupowanej nieruchomości. Ubezpieczenie jest wymogiem banku, dlatego ubezpieczenia dzielimy na obowiązkowe oraz dodatkowe. Zadaniem polisy ubezpieczeniowej jest zabezpieczenie zarówno kredytobiorcy, jak i kredytodawcy.
Jakie ubezpieczenia do kredytu hipotecznego są wymagane?
Przede wszystkim na początku ubezpieczamy kredytowaną nieruchomość. Bank wymaga cesji z polisy ubezpieczenia nieruchomości. Polisa chroni przed zdarzeniami losowymi, których nie jest w stanie przewidzieć ani kredytobiorca, ani kredytodawca. Ochrona przy ubezpieczeniu nieruchomości oznacza, że w razie wystąpienia szkody wypłacane odszkodowanie pokrywa zadłużenie hipoteczne, a nadwyżka jest wypłacana na konto kredytobiorcy.
Reklama
Innym równie ważnym ubezpieczeniem jest ubezpieczenie pomostowe. Informacje o nim zawarte są w umowie kredytowej. Jest ubezpieczenie na okres wpisu do hipoteki. W czasie kiedy kredytobiorca dopełnia formalności z wpisem banku do hipoteki, do raty kredytowej doliczane jest ubezpieczenie pomostowe. Zazwyczaj okres wpisu do hipoteki zajmuje od 2 tygodni do miesiąca.
Trzecim ubezpieczeniem obowiązkowym jest ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Jego obowiązek występuje tylko wtedy, jeśli kredytobiorcy nie posiadają wymaganego przez bank kredytujący wkładu. Brakująca kwota kredytu przeliczana jest raz na 3-4 lata, jeśli kwota kredytu pokrywa wartość mieszkania, to nie jest naliczana kolejna opłata ubezpieczenia.
Jakie dodatkowe ubezpieczenia można zawrzeć przy kredycie hipotecznym?
Jak sama nazwa wskazuje, ubezpieczenia dodatkowe nie są obowiązkowe, bank może nam jedynie sugerować ich zawarcie. Do takich ubezpieczeń dodatkowych zaliczamy:
-
ubezpieczenie na życie
-
ubezpieczenie od utraty pracy
-
ubezpieczenie spłaty rat kredytowych
-
ubezpieczenie na wypadek pełnej lub częściowej utraty zdolności do pracy
-
ubezpieczenie na wypadek poważnej choroby
-
ubezpieczenie od wyrządzenia szkody
-
ubezpieczenie rzeczy ruchomych.
Jakie dodatkowe ubezpieczenie przy kredycie hipotecznym może wymagać bank?
W uzasadnionych przypadkach bank może wymagać dodatkowych ubezpieczeń jak na przykład ubezpieczenie na życie. Zazwyczaj wymagane jest ono od osób wykonujących zawód podwyższonego ryzyka (np. strażacy, policjanci czy wojskowi).
Inne ubezpieczenia są jedynie ubezpieczeniami dobrowolnymi i ich wybór zależy od kredytobiorcy.