Oblicz zdolność kredytową
Wielu z was zastanawia się jak obliczyć zdolność kredytową? Wstępnie zdolność kredytową można obliczyć samodzielnie, ale warto skorzystać z pomocy eksperta kredytowego. Zdolność kredytowa jest przepustką do uzyskania kredytu. W zależności z jakiego rodzaju finansowania będziemy korzystali tym wyższa zdolność kredytowa jest wymagana przez instytucje finansowe. Każdy bank indywidualnie oblicza zdolność kredytową dla każdego kredytobiorcy. Jednak najważniejsza jest wysokość osiąganego dochodu.
Obliczając samodzielnie zdolność należy wziąć pod uwagę kilka parametrów. Zdolność kredytowa mieszkanie nie tylko uwzględnia dochód, ale również inne czynniki jak liczba osób w gospodarstwie domowym i inne zobowiązania kredytowe.
Wysokość osiąganego dochodu
Do złożenia wniosku kredytowego niezbędne jest dostarczenie zaświadczenie o wysokości osiąganego dochodu. Samodzielnie również można wstępnie wyliczyć zdolność kredytową. Od uzyskiwanych dochodów należy odliczyć wszystkie miesięczne zobowiązania.
Wysokość zdolności kredytowej uzależniona jest od wysokości kredytu o jaki wnioskuje kredytobiorca. Należy pamiętać, że banki uznają dochód pochodzący z legalnych źródeł. Poza stałym dochodem warto dołączyć również inne źródła utrzymania np. pochodzące z umów cywilnoprawnych.
Liczba osób w gospodarstwie domowym
Na wysokość zdolności kredytowej wpływa również liczba osób w gospodarstwie domowym, które pozostają na utrzymaniu kredytobiorcy. Jeśli mowa o liczbie osób w gospodarstwie domowym zazwyczaj uwzględniane są dzieci do 18 roku życia.
Inne raty kredytowe
Przy każdym kredycie bankowym należy wykazać wysokość innych zobowiązań kredytowych, które obciążają nasz miesięczny budżet. Wysokość naszych dochodów jest pomniejszana o comiesięczne raty kredytowe. Do zobowiązań wobec banków należą:
-
inne raty kredytowe
-
karty kredytowe
-
pożyczki
-
limity w koncie.
Dobry scoring
Scoring to punktacja każdego kredytobiorcy. Banki przed udzieleniem kredytu sprawdzają kredytobiorców w Biurze Informacji Kredytowej, gdzie znajdują się wszystkie informacje o naszych kredytach spłaconych, zaleganiach oraz obecnych zobowiązaniach kredytowych. Na podstawie raportu BIK wystawiana jest ocena kredytobiorcy w porównaniu do innych kredytobiorców, którzy znajdowali się w podobnej sytuacji.
Wiek kredytobiorcy
Wiek kredytobiorcy głównie wpływa na decyzję kredytową przy kredytach hipotecznych. Najczęściej kredyty hipoteczne udzielane są do 75 roku życia. W sytuacji kiedy kredytobiorca jest starszy można dołączyć młodszego kredytobiorcę lub bank udzieli kredytowania na krótszy okres czasu.
Sprawdź zdolność kredytową hipoteczny kontaktując się z naszym ekspertem kredytowym. Zadzwoń.