12 września 2017

Nowy samochód

Kredyt samochodowy

Na jakich zasadach działa kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy to kredyt bankowy udzielany przez instytucje finansowe. Dostępny jest zarówno dla firm, jak i osób indywidualnych. Przy udzielaniu finansowania niezbędne jest ustanowienie zabezpieczenia na finansowanym pojeździe. Bank jako wierzyciel zostaje wpisany do karty pojazdu do czasu spłaty zobowiązania.

Kredytobiorca jako główny właściciel ma obowiązek informowania banku o ewentualnej wcześniejszej sprzedaży samochodu. Polisa ubezpieczeniowa dla samochodu w kredycie wymaga cesji na bank, który jest wierzycielem kredytobiorcy.

Jakie są zalety kredytu samochodowego?

Przy kredycie samochodowym możliwe jest uwzględnienie w kosztach podatkowych części odsetkowej raty kredytowej oraz prowadzenie odpisów amortyzacyjnych. Odpisy możliwe są do wysokości udziałów kredytobiorcy w kredytowanym samochodzie. Właścicielem pojazdu przez cały okres kredytowania pozostaje kredytobiorca.

Leasing samochodu

Obecnie jedna z najczęściej wybieranych form finansowania zewnętrznego przez firmy. Leasing udzielany jest na sfinansowanie zarówno samochodów osobowych, jak i dostawczych, ale także na sprzęt specjalistyczny, medyczny, biurowy, budowlany i inny.

Rodzaje leasingu:

  • leasing operacyjny

Leasing operacyjny to najpopularniejszy rodzaj leasingu. Właścicielem przez cały okres leasingowania pozostaje leasingodawca, a leasingobiorca jest jedynie jego użytkownikiem. Wykup pojazdu następuje po zakończeniu trwania umowy leasingowej. Całą ratę leasingową możemy uwzględnić w kosztach podatkowych, ale nie mamy możliwości prowadzenia odpisów amortyzacyjnych.

  • leasing finansowy

Leasing finansowy porównywany jest do zakupów ratalnych, ponieważ ostatnia rata stanowi wykup przedmiotu. Przez cały okres trwania umowy leasingowej właścicielem pojazdu pozostaje leasingodawca. Do kosztów podatkowych doliczyć możemy jedynie część odsetkową raty, mamy natomiast możliwość prowadzenia odpisów amortyzacyjnych.

Opłata wstępna i wykup w leasingu:

Przy leasingu, bez względu na rodzaj wymagana jest pierwsza wpłata oraz wykup. Wkład własny może wynosić od 0 proc. do 45 proc. w zależności od sytuacji finansowej leasingobiorcy oraz rodzaju samochodu.

Pochodzenie samochodów w leasingu:

Leasingować można zarówno pojazdy nowe, jak i te pochodzące z rynku wtórnego.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial