Najczęściej zadawane pytania o MdM

Już za jedenaście tygodni uruchomiona zostanie druga pula środków dofinansowania własnego mieszkania w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Jest to prawdopodobnie ostatnia część środków, które pomagają w zakupie własnego mieszkania.

Jakie są warunki Mieszkania dla Młodych 2018?

Dofinansowanie MdM możliwe jest przy jednoczesnym zaciągnięciu kredytu hipotecznego. Dopłata do wkładu własnego uzależniona jest od ilości osób w gospodarstwie domowy, tzn.:

  • dla osób samotnych oraz małżeństw – 10 proc.

  • dla rodzin z jednym dzieckiem – 15 proc.

  • dla rodzin z dwójką dzieci – 20 proc.

  • dla rodzic z trójką i więcej dzieci – 30 proc.

O dopłatę do wkładu własnego mogą się starać osoby, które nie ukończyły 35 roku życia, lub jeden z kredytobiorców ma mniej niż 35 lat. Osoby ubiegające się o kredyt z dofinansowaniem nie mogą mieć prawa do innego lokalu mieszkalnego. MdM 2018 umożliwia jak w poprzednich lata zakup mieszkania z rynku pierwotnego oraz wtórnego.

Kredyt na mieszkanie

Program MdM obejmuje swoim zasięgiem również dopłaty przy budowie domu. Warunkiem jest budowa domu jednorodzinnego systemem gospodarczym. Środki z dopłaty można pozyskać, składając wniosek do Urzędu Skarbowego odpowiedniego dla miejsca zamieszkania, wnioskując o zwrot podatku VAT za koszty poniesione w związku z budową domu.

Jakie są zasady przyznawania środków z programu Mieszkanie dla Młodych?

 

Mieszkanie dla Młodych działa przy jednoczesnym zaciągnięciu kredytu hipotecznego. W związku z tym osoby chcące skorzystać z MdM 2018 muszą mieć odpowiednią zdolność kredytową, która pozwoli im na spłatę zobowiązania wobec banku. Dopłata MdM stanowi jedną z części wkładu własnego, który od stycznia 2017 roku wynosi 20 proc.

Poza zdolnością kredytową należy jeszcze skompletować dokumenty niezbędne do złożenia wniosku kredytowego, na podstawie, którego oceniana jest sytuacja kredytobiorcy. Wśród dokumentów wymaganych przez bank są dowody osobiste, zaświadczenie o wysokości uzyskiwanych dochodów oraz dokumentacja nieruchomości.

Środki z dofinansowania uruchamiane są dopiero po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej. Oznacza to, że bank wyraził zgodę na udzielenie kredytu hipotecznego na zakup wskazanej nieruchomości.

Jakie są limity dopłat w ramach programu Mieszkanie dla Młodych 2018?

 

Limity w dopłatach ustalane są indywidualnie dla każdego województwa. Co kwartał pojawia się aktualizacja danych dotyczących dopłaty do metra kwadratowego nieruchomości. Obecnie rozpoczął się IV kwartał 2017 roku. Poniżej tabela dopłat MdM dla województwa zachodniopomorskiego.

Limity MdM IV kwartał 2017 roku

Województwo

Zachodniopomorskie

Gmina

Zmiana

Rynek pierwotny

Rynek wtórny

Dopłata

Miasto Szczecin

1,16%

4 575,45 zł

3 743,55 zł

4 159,50 zł

Gminy sąsiadujące z miastem Szczecin

1,09%

4 248,75 zł

3 476,25 zł

3 862,50 zł

Pozostałe miejscowości

1,01%

3 922,05 zł

3 208,05 zł

3 565,50 zł

Źródło: programmdm.szczecin.pl

Kiedy będzie można składać wnioski o Mieszkanie dla Młodych 2018 roku?

Do uruchomienia drugiej puli środków pozostało kilka tygodni, ale już dzisiaj można rozpocząć poszukiwania odpowiedniej nieruchomości. Poznać rynek oraz sprawdzić, jakie są nasze możliwości uzyskania kredytu hipotecznego. Przede wszystkim, warto sprawdzić zdolność kredytową oraz czy mamy wystarczające środki na pokrycie opłat około kredytowych.

Jeśli jesteś zainteresowany/a kredytem hipoteczny z dopłatą MdM zapraszamy do kontaktu z ekspertami kredytowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial