Kredyt hipoteczny to tylko jedna strona medalu przy kupnie mieszkania. Po drugiej znajdują się koszty kredytu, które zazwyczaj dzieli się na koszty kredytowe oraz poza kredytowe. Każdy kredytobiorca musi być przygotowany, że do uruchomienia kredytu hipotecznego będzie zobowiązany ponieść inne koszty niż tylko rata kredytu.
Jakie są koszty kredytu hipotecznego?
Głównym kosztem jest oprocentowanie kredytu hipotecznego, które składa się z takich elementów jak:
-
marży
-
stopy referencyjnej.
Marża banku jest jednym z elementów oprocentowania kredytu hipotecznego, który można negocjować. Marża to zysk banku w związku z udzieleniem finansowania na zakup nieruchomości. Marża uzależniona jest od takich czynników jak:
-
waluty kredytu
-
wysokości kwoty kredytu hipotecznego
-
współczynnika LTV (określa procentowy udział kredytu w stosunku do ceny kupowanej nieruchomości).
Stopa referencyjna kredytu hipotecznego nie podlega negocjacjom, ponieważ stanowi ona koszt banku w związku z udzielonym kredytowaniem. Bank przed udzieleniem kredytu kupuje pieniądze, które następnie pożycza kredytobiorcy.
Innym kosztem kredytowym jest prowizja banku, jednak jest to ten element kredytu hipotecznego, który uzależniony jest od wewnętrznej polityki banku. Prowizja wyliczana jest na podstawie procentowego współczynnika, którego zadaniem jest określenie ile kredytobiorca zapłaci za udzielenie kredytu.
Jakie inne koszty kredytowe ponosi kredytobiorca przed uruchomieniem kredytu hipotecznego?
Można uznać, że obowiązek wniesienia wkładu własnego do kredytu hipotecznego to również podstawowy koszt kredytowy. Od 1 stycznia 2017 roku według rekomendacji S KNF wymagany wkład własny wynosi 20 procent. Banki udzielają kredytowania przy niższym wkładzie własnym oraz ubezpieczeniu brakującej kwoty.
Do pozostałych kosztów kredytowych, które mogą się różnić w zależności od regulaminu banku to:
-
opłata za udzielenie kredytu
-
oplata za wykonanie wyceny kupowanej nieruchomości
-
prowizja za podwyższenie kwoty kredytu
-
ubezpieczenie niskiego wkładu własnego
-
koszty ubezpieczeń dodatkowych.
Jakie koszty poza kredytowe obowiązują przy kredycie hipotecznym?
Po otrzymaniu zgodny kredytowej kredytobiorca ponosi jeszcze koszty poza kredytowe związane z zakupem nieruchomości. Do takich kosztów poza kredytowych zalicza się:
-
taksa notarialna
-
oplata za wpis do hipoteki w księdze wieczystej
-
ustanowienie hipoteki (tylko przy nieruchomościach z rynku pierwotnego)
-
podatek od czynności cywilnoprawnych.
Bez względu na to czy kupowana nieruchomość pochodzi z rynku wtórnego czy pierwotnego kredytobiorca obciążony jest zarówno kosztami kredytowymi, jak i poza kredytowymi.