Kredyt hipoteczny z rodzicem

Marzy ci się własne mieszkanie, ale twoja zdolność kredytowa nie jest wystarczająca? Wyjściem z pasowej sytuacji jest dołączenie do kredytu jednego z członków rodziny. W przypadku nieformalnych związków, dla banku nie ma większej różnicy, wystarczy że przystępują wspólnie do kredytu i są wspólnie odpowiedzialni za jego spłatę.

Jakie są ograniczenia przy kredycie hipotecznym z rodzicem?

Samo dołączenie do kredytu dodatkowego kredytobiorcy, którym jest rodzic lub oboje rodziców nie stanowi problemu. Ograniczeniem może być wiek kredytobiorcy lub niskie dochody. Na zdolność kredytową niezbędną przy udzielaniu jakiegokolwiek kredytu wpływa wysokość osiąganych dochodów.

Przy kredycie hipotecznym dodatkowym ograniczeniem może być wspomniany wcześniej wiek kredytobiorców. Najczęściej banki udzielają kredytu hipotecznego do 70 roku życia kredytobiorcy.

Czy rodzic przystępujący do kredytu hipotecznego musi być jednocześnie właścicielem kupowanej nieruchomości?

To czy rodzice zostaną właścicielami nieruchomości, uzależnione jest ściśle od rynku, na którym kupowana jest nieruchomość w kredycie. Jeśli kredytobiorcy decydują się na rynek wtórny, nie ma konieczności, aby dodatkowy kredytobiorca zostawał również właścicielem kredytowanej nieruchomości.

Jednak przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego, gdzie nieruchomość nie ma jeszcze założonej księgi wieczystej wszyscy kredytobiorcy zobowiązani są do wpisu, jako jej właściciele. Bank z tytułu udzielonego kredytu zostaje wpisany do księgi wieczystej, jako wierzyciel do czasu spłaty zobowiązania.

Czy rodziców można wyłączyć z kredytu hipotecznego?

Zapewne wiele osób, które planują zakup własnego mieszkania z pomocą rodziców zastanawiają się, czy istnieje możliwość odłączenia z czasem rodziców z kredytu. Banki dają taką możliwość, ale warunkiem jest posiadanie przez głównych kredytobiorców zdolności kredytowej, która pozwala na spłacanie zadłużenia.

Zazwyczaj odłączenie rodziców z kredytu odbywa się na takich samych zasadach, jak jego udzielenie. Niezbędne jest dostarczenie dokumentacji finansowej w celu obliczenia zdolności kredytowej, wyceny nieruchomości oraz wypełnienia wniosku o odłączenie kredytobiorcy.

Jeśli jesteś zainteresowany/a kredytem hipotecznym zapraszamy do Kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial