Pytań o działalność sezonową przy kredytach zawsze jest sporo. Działalność sezonowa nie jest niczym nowym. Sezon wakacyjny przed nami, więc i otworzą się butki z lodami, pamiątkami i innymi letnimi atrakcjami. Mogłoby się wydawać, że działalność sezonowa nie daje zbyt wiele możliwości uzyskania kredytu, nic bardziej mylnego. Istnieje kilka sposobów, o których opowiemy poniżej.
Kredyt dla działalności sezonowych
Jakie są warunki kredytu dla działalności sezonowych?
Działalność sezonowa nie oznacza, że jest to młoda firma. Bardzo często firmy otwierają się tylko na okres wakacyjny lub zimowy. Poza sezonem zawieszają swoją działalność, co jest błędem. Pomimo skończonego sezonu nie powinno zawieszać się działalności, jest to najczęstszy powód odrzucenia wniosku przy kredycie dla działalności sezonowych.
Przy zawieszonej działalności nie ma możliwości uzyskania kredytu, natomiast odwieszenie działalności na sezon traktowane jest przez bank jak założenie nowej firmy. Kontynuowanie działalności pomimo zakończonego sezonu daje spore możliwości uzyskania finansowania. Przede wszystkim banki dają możliwość ustalenia warunków spłaty raty. W miesiącach, kiedy firma nie ma przychodów rata może być niższa. Bank może również zaproponować ratę sezonową lub balonową.
Rata sezonowa oznacza, że największa spłata odbywa się w czasie osiągania przez firmę przychodu. Natomiast przy racie balonowej ostatnia rata stanowi największą spłatę. Może zostać ona wyznaczona na koniec okresu rozliczeniowego na przykład na wrzesień po zakończeniu wakacji lub na kwiecień po zakończeniu sezonu zimowego.
Kiedy jest najlepszy moment na zaciągnięcie kredytu dla działalności sezonowej?
Przy działalności sezonowej trzeba się dokładnie zastanowić, kiedy złożyć wniosek o kredyt. Najlepszym momentem jest okres rozliczeniowy na koniec trwającego sezonu, kiedy dochody firmy są najwyższe. Dobry moment na złożenie wniosku pomoże w uzyskaniu korzystnych warunków kredytowych.