Jeden kredytobiorca to nie problem w uzyskaniu kredytu. Wszystko uzależnione jest od rodzaju kredytu. Jeśli myślisz o kredycie gotówkowym, to jest on ogólnie dostępny. Większe wymagania stawia kredyt hipoteczny. Z reguły kredyty hipoteczny jest bardziej wymagający nie tylko pod względem formalnym, ale również finansowym.
Jak liczona jest zdolność kredytowa singla?
Obliczanie zdolności kredytowej singla nie różni się zbytnio od tradycyjnego obliczania dla innych kredytobiorców. Do wyliczania zdolności kredytowej brane są takie elementy jak:
-
wysokość osiąganych dochodów
-
historia kredytowa
-
ilość osób w gospodarstwie domowym
-
wysokość innych zobowiązań kredytowych.
W przypadku singla zmniejsza się ilość osób w gospodarstwie domowym. Ważne jest, aby posiadać dobrą historię kredytową, która świadczy o tym, że jest się wiarygodnym kredytobiorcą.
Co w przypadku braku zdolności kredytowej u singla?
Brak zdolności kredytowej u singla nie zamyka drogi do kredytu. Jednym z rozwiązań jest dołączenie dodatkowego kredytobiorcy, którym może być członek rodziny (rodzice lub rodzeństwo). Przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego dodatkowy kredytobiorca nie musi zostać właścicielem nieruchomości, obowiązek ten istnieje dopiero przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego, gdzie konieczne jest założenie księgi wieczystej.
Jednym z wymogów kredytu hipotecznego jest wiek kredytobiorców. W praktyce oznacza to, że kredyty hipoteczne udzielane są zazwyczaj do 75 roku kredytobiorcy. Zazwyczaj kredyty hipoteczne udzielane są na 5, 10, 15, 20, 25, 30 lat. Dodatkowo, należy pamiętać, że dłuższy okres kredytowy przekłada się wysokość kosztów kredytowych.
Współkredytobiorca, który zdecyduje się dołączyć do kredytu zobowiązany jest do przedstawienia dokumentacji potwierdzającej wysokość uzyskiwanych dochodów. Osoby czynne zawodowo dostarczają zaświadczenie od pracodawcy, natomiast emeryci zaświadczenie o przyznanym świadczeniu emerytalnym. Bank również wymaga przedstawienia wyciągów z konta z co najmniej 3 ostatnich miesięcy potwierdzających wpływy wynagrodzenia na konto.