Jak sfinansować zakup działki budowlanej?

Najważniejszą kwestią za nim zaczniemy budowę domu, jest posiadanie działki budowlanej. O ile samą budowę możemy skredytować kredytem budowlano hipotecznym, o tyle zakupu i budowy jednym kredytem raczej nie sfinansujemy. Brak środków na zakup działki nie przekreśla planów związanych z budową domu. Działkę budowlaną możemy kupić ze środków kredytu gotówkowego. Przyjrzyjmy się bliżej warunkom kredytu gotówkowego.

Dla kogo kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to jedna z najbardziej elastycznych form finansowania, ponieważ kredytobiorca nie jest zobowiązany przed bankiem wskazywania celu kredytowego. Dowolność wykorzystania środków kredytowych pozwala na zakup działki budowlanej. Kredyty gotówkowe udzielane są na krótszy czas niż kredyty hipoteczne, dzięki czemu możemy go szybciej spłacić i zaciągnąć kredyt budowlano hipoteczny na budowę domu.

Głównym warunkiem uzyskania kredytu gotówkowego jest posiadanie zdolności kredytowej, która pozwoli na spłatę rat kredytowych. Do wyliczenia zdolności niezbędne jest przedstawienie zaświadczenia o dochodach. Przy kredycie gotówkowym banki wymagają mniejszej zdolności kredytowej. Ponadto kredytobiorcy zazwyczaj wnioskują o niższą kwotę kredytu niż przy kredycie hipotecznym.

Jakie dokumenty są niezbędne do złożenia wniosku o kredyt na działkę budowlaną?

Przy kredycie gotówkowym wymagane jest mniej formalności niż przy kredytach zabezpieczonych hipoteką. Przede wszystkim kredytobiorca nie musi przedstawiać dokumentacji dotyczącej zakupu działki budowlanej. Należy pamiętać, że kredyty gotówkowe udzielane są przez instytucje finansowe, nad którymi nadzór sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.

Do najważniejszych dokumentów jakie należy dołączyć do wniosku kredytowego to:

  • dowód osobisty (w celu potwierdzenia tożsamości)

  • zaświadczenie o wysokości uzyskiwanych dochodów

  • wyciąg z konta bankowego (wymagany przez nieliczne banki).

Jaki kredyt gotówkowy wybrać?

Wybór najlepszego kredytu gotówkowego może nie być łatwy. W czasie konsultacji z ekspertem finansowym będziemy mieli możliwość porównania kilku ofert bankowych, a dzięki temu zobaczymy który kredyt jest na nasze możliwości.

Porównując kredyty gotówkowe, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, które składają się na koszty kredytowe. Analizując symulacje kredytowe w pierwszej kolejności, należy porównać oprocentowanie, które składa się z marży oraz stopy referencyjnej. Dodatkowo do kosztów kredytowych zalicza się prowizję dla banku i koszty związane z przygotowaniem wniosku kredytowego przez bank.

Decydując się na kredyt gotówkowy, warto przemyśleć wysokość wnioskowanej kwoty kredytu oraz jej cel. Im wyższa kwota kredytu, tym wyższa rata, a tym samym większe miesięczne obciążenia.

Jeśli jesteś zainteresowana/y zakupem działki budowlanej na kredyt, zapraszamy do kontaktu z jednym z naszych ekspertów kredytowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial