Niski wkład własny przy kredycie hipotecznym
Mogłoby się wydawać, że wprowadzenie 20 procentowego wkładu własnego zmniejszy zainteresowanie kredytami hipotecznymi. Banki jednak wyszły naprzeciw potrzebą klientów i nadal dają możliwość zaciągnięcia kredytu z niskim wkładem własnym przy spełnieniu określonych warunków ( minimalnie 10% wartości zabezpieczenia hipotecznego).
Z czym się wiąże kredyt hipoteczny z niskim wkładem własnym?
Niższy wkład własny to przede wszystkim możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego i zakup własnej nieruchomości. Jednak należy pamiętać, że 20 proc. wkład własny zmniejsza koszty kredytowe, które ponosi kredytobiorca.
Niski wkład własny przy kredycie hipotecznym wiąże się z dodatkowym ubezpieczeniem, bądź podwyższeniem marży kredytu, do czasu kiedy zostanie spłacona część zadłużenia.
Niższy wkład własny pozwala na zakup własnego mieszkania, ale związany jest z tym wyższy koszt kredytu. Innym równie ważnym czynnikiem przy kredycie hipotecznym jest okres kredytowania, który zwiększa koszty kredytowe. Krótszy okres kredytowania tym mniejsze odsetki od udzielonej kwoty kredytu.
Przy wyborze najlepszej oferty kredytowej dobrze jest rozważyć i porównać wszystkie koszty kredytowe, zarówno te związane z wysokością wniesionego wkładu własnego, oprocentowaniem, ale również z okresem kredytowania. Krótszy okres kredytowania bardzo często oznacza wyższą ratę, ale przy porównaniu kosztów okazuje się, że kredytobiorca szybciej spłaca kapitał i niższe odsetki od zaciągniętej kwoty kredytu hipotecznego.