Z odmową udzielenia kredytu czy to hipotecznego, czy gotówkowego możemy się spotkać w kilku sytuacjach. Bardzo często odmowa udzielenia kredytu zaskakuje potencjalnych kredytobiorców. Jest kilka czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na decyzję kredytową.
Brak zdolności kredytowej
Jednym z najczęstszych powodów odmowy udzielenia kredytu jest brak zdolności kredytowej. Na brak zdolności może wpływa kilka czynników, jednym z nich są zazwyczaj niskie dochody w gospodarstwie domowym. Niskie dochody zawsze można podreperować dodatkowym zleceniem lub dodatkową pracą.
Innym czynnikiem obniżającym zdolność kredytową jest zbyt wiele rat kredytowych. Wyjściem z impasu kredytowego może być konsolidacja kredytu, czyli połączenie wszystkich rat kredytowych w jedną mniejszą. Z jednej strony odciążamy budżet domowy, a z drugiej zwiększamy płynność finansową gospodarstwa domowego.
Zła historia kredytowa
Bez względu na to, na jaki kredyt się zdecydujemy czy to hipoteczny, czy gotówkowy bank sprawdza historię kredytową kredytobiorców. W raporcie zaciąganym w Biurze Informacji Kredytowej znajduje się scoring, czyli tak zwana ocena punktowa kredytobiorcy. Jest ona sporządzana na podstawie naszej spłacalności kredytów.
W raporcie z BIK znajdują się również informacje o częstotliwości zapytań kredytowych. Im częściej pytamy się w bankach o możliwość udzielenia kredytu, tym mniejsza szansa na pozytywną decyzję kredytową.
Na złą historię kredytową wpływają również pożyczki zaciągane w instytucjach pozabankowych. Zbyt wiele obciążeń skutkuje odmową udzielenie kredytu.
Złożenie wniosku kredytowego bez wiedzy małżonka
Jedną z sytuacji, którą wpływa na odmowę udzielenia kredytu, jest nie informowanie małżonka o wniosku kredytowym. Jeśli małżeństwo nie posiada rozdzielności majątkowej, a bank nie został o niej poinformowany, to odmówi udzielenia kredytu bez podpisu współmałżonka.
Najczęściej zgoda współmałżonka wymagana jest przy wnioskowaniu o kwoty wyższe niż 25 tysięcy złotych, ale niektóre banki wymagają jej dopiero przy progu 50 tysięcy złotych.
Wiek kredytobiorcy
Jak się okazuje, wiek kredytobiorcy jest jednym z czynników wpływających na odmowę udzielenia kredytu. Odpowiedni wiek przy udzielaniu kredytu wiąże się zarówno z kredytami hipotecznymi, gotówkowymi czy firmowymi.
Minimalny wiek kredytobiorcy nie powinien być niższy niż 21 lat, natomiast maksymalny 75 lat. Istnieje możliwość wzięcia kredytu przez osoby starsze lub młodsze, ale jest to uzależnione od wewnętrznych regulaminów banków.