Własne mieszkanie można nabyć zarówno na rynku wtórnym lub na rynku pierwotnym. Jest kilka różnic między nieruchomościami z jednego i drugiego rynku i właśnie tym różnicom się przyjrzymy. Wielu z was zastanawia się, czy kupowanie mieszkania na rynku wtórnym jest korzystne, ile traci wartości nowe mieszkanie i czym taki zakup sfinansować? Różnica między rynkami nieruchomości polega przede wszystkim na tym, że rynek pierwotny oferuje głównie nieruchomości od dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej. Natomiast na rynku wtórnym jest to zakup mieszkania od poprzedniego właściciela.
Jakie są wady i zalety nieruchomości z rynku pierwotnego?
Rynek pierwotny to nowe nieruchomości, w których nikt wcześniej nie mieszkał. Zaletą takiego mieszkania jest dowolna możliwość aranżacji. Otrzymujemy pustą przestrzeń, którą możemy dowolnie zagospodarować. Zdarza się, że po przeprowadzce okazuje się, że poparzeni właściciele zostawili wiele dziur po obrazach lub układ zabudowanej kuchni nie koniecznie odpowiada naszym potrzebom.
Niestety wadą nowego mieszkania jest konieczność jego wykończenia. Oznacza to, że kupujący musi przygotować się na dodatkowe koszty związane z wykończeniem i urządzeniem mieszkania. Nie jest to sytuacja bez wyjścia. Na wykończenie mieszkania można zaciągnąć kredyt gotówkowy lub pożyczkę hipoteczną. Oba sposoby finansowania pozwalają zrealizować dowolny cel. Bank nie wymaga wskazywania dokładnego celu kredytowania. Poniżej kilka wskazówek dotyczących sposobu finansowania remontu mieszkania.
Czym sfinansować zakup mieszkania?
Bez względu na rodzaj nieruchomości oraz rynek z jakiego pochodzi zakup można sfinansować kredytem. Przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego istnieje możliwość zaciągnięcia wyższej kwoty kredytu, która pozwoli na jednoczesne wykończenie nieruchomości do stanu pozwalającego w niej zamieszkać.
Jeśli nieruchomość kupowana jest za własne środki to nadal istnieje możliwość skredytowania remontu za pomocą kredytu gotówkowego lub pożyczki hipotecznej. Kredyt gotówkowy jest bardziej elastycznym rodzajem finansowania, ponieważ nie ma obowiązku wskazywania celu kredytowania i bank nie wymaga ustanowienia zabezpieczenia. W przypadku pożyczki hipotecznej wymagane jest ustanowienie zabezpieczenie na remontowanej nieruchomości. Ze środków kredytowych mogą zostać sfinansowane jedynie stałe elementy nieruchomości (okna, drzwi, podłogi czy ściany). Banki udzielają finansowania do 80 procent wartości nieruchomości.
Przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym nadal pozostaje możliwość wyremontowania mieszkania i dopasowania go do naszej wygody. Rynek wtórny nie wyklucza możliwości skorzystania z kredytu gotówkowego czy wspomnianej pożyczki hipotecznej. Udzielane są na takich samych zasadach, jak w przypadku nowego mieszkania.
Jakie są wady i zalety nieruchomości z rynku wtórnego?
Jeszcze do niedawna rynek wtórny oferował znacznie więcej możliwości niż rynek pierwotny. Obecnie na rynku znajdzie się zarówno sporo mieszkań od poprzednich właścicieli, jak i nowych mieszkań. To, co bardzo często odróżnia te nieruchomości to cena za metr kwadratowy. Nowe mieszkania są nieco droższe niż te z rynku wtórnego, ale z kolei zazwyczaj za ceną mieszkania stoi również lokalizacja.
Bez wątpienia nieruchomości na rynku wtórnym mają dobrą lokalizację, dostęp do komunikacji oraz szkół. Deweloperzy bardzo często budują poza centrum miast, a to oznacza dojazdy do pracy nie zawsze dobrą komunikacją, czasami również brak szkół.
Jedną z wad nieruchomości z rynku wtórnego jest ich wiek. Bardzo często są to mieszkania w blokach z wielkiej płyty lub w starych kamienicach. Nie wszystkie kamienice zostały odnowione i nie zostały w nich przeprowadzone prace termoizolacyjne. Oznacza to, że takie mieszkanie znacznie trudniej ogrzać, a to generuje zimą koszty utrzymania.
Jakie są opłaty notarialne przy mieszkaniu z rynku pierwotnego i wtórnego?
Opłaty notarialne to kolejna różnica między oboma rynkami. Rynek wtórny wymaga wniesienia opłaty za czynności cywilnoprawne, jego koszt wynosi 2 procent od wartości kupowanej nieruchomości.
W przypadku nieruchomości na rynku wtórnym nabywca zobowiązany jest do założenia księgi wieczystej mieszkania. Na rynku wtórnym księga wieczysta została założona przez poprzednich właścicieli.