Z kim wziąć kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny wymaga przygotowania zarówno ze strony finansowej, jak i formalnej. Czasami największą przeszkodą w uzyskaniu kredytu na mieszkanie jest niska zdolność kredytowa. Rozwiązaniem może być odłożenie kredytu w czasie lub dołączenie do kredytu współkredytobiorców.

Jakie warunki trzeba spełnić przy kredycie hipotecznym?

Podstawowym warunkiem uzyskania kredytu mieszkaniowego jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. Do innych czynników zaliczamy historię kredytową oraz wkład własny. Na dobrą historię kredytową pracujemy przez lata, zaciągając kredyty, korzystając z kart kredytowych. Najważniejsze, aby wszystkie zobowiązania spłacać w terminie.

Co do wkładu własnego może on stanowić przeszkodę w uzyskaniu kredytu hipotecznego. Warto wtedy zastanowić się nad dopłatą do kredytu w postaci programu MdM 2018. Banki dają możliwość zaciągnięcia kredytu z niższym wkładem własnym, a brakującą kwotę ubezpieczyć. Dzięki temu droga do własnego mieszkania staje się łatwiejsza.

Umów się na bezpłatne konsultacje w sprawie MdM 2018

Kto może być współkredytobiorcą przy kredycie hipotecznym?

Najczęściej do wspólnego zaciągnięcia kredytu zmusza nas niska zdolność kredytowa. Współkredytobiorcą może być członek rodziny lub partner. Najczęściej problem z samodzielnym zaciągnięciem kredytu mają single.

Banki dają możliwość dołączenia do kredytu członka rodziny lub partnera. Połączone dochody, na podstawie których wyliczana jest zdolność, poprawią szanse na uzyskanie kredytu mieszkaniowego.

Kredyt hipoteczny z rodzicem to jedno z bezpieczniejszych rozwiązań. W przypadku rodziny współkredytobiorcą mogą być rodzice lub rodzeństwo. Warunkiem przystąpienia do kredytu hipotecznego są odpowiednie dochody, dobra historia kredytowa i wiek. Większość banków zastrzega, że maksymalny wiek kredytobiorcy nie powinien przekraczać 70 – 75 roku życia. Im starszy współkredytobiorca, tym krótszy okres kredytowania.

W przypadku zaciągnięcia kredytu z partnerem dla banku nie jest tak istotna kwestia małżeństwa, najważniejsza jest zdolność kredytowa. Należy pamiętać, że oboje kredytobiorców zobowiązani są do spłaty kredytu hipotecznego bez względu na to, czy po czasie będą wspólnie zamieszkiwać kupioną nieruchomość.

Czy współkredytobiorcę można odłączyć od kredytu hipotecznego?

Ze względu na różne sytuacje, których nie da się przewidzieć, zaciągając kredyt istnieje możliwość odłączenia jednego z kredytobiorców, ale jest to skomplikowana procedura. Przede wszystkim już w trakcie zaciągania kredytu, należy zapisać, że kredytobiorcy wyrażają zgodę na odłączenie jednego z kredytobiorców. Warunkiem jednak jest, aby kredytobiorca, który przejmuje kredyt, posiadał odpowiednią zdolność kredytową pozwalającą na spłatę pozostałego zadłużenia.

Mniej przyjemną sytuacją jest sprzedaż nieruchomości i spłata kredytu, kiedy nie ma możliwości odłączenia jednego z kredytobiorców od kredytu. Do takich sytuacji bardzo często dochodzi przy rozstaniach lub rozwodach.

Przed zaciągnięciem kredytu, warto się zastanowić, który kredytobiorca będzie dla nas lepszy, ponieważ odłączenie kredytobiorcy nie jest łatwą kwestią. W przypadku kredytobiorców członków rodziny należy pamiętać o dziedziczeniu. W razie śmierci jednego z członków rodziny, który był współkredytobiorcą, jego majątek dziedziczą dzieci, małżonek lub wnuki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial