Jak dbać o kredyt hipoteczny w czasie jego trwania?

Kredyt hipoteczny pozwala na zakup własnej nieruchomości, bardzo często jest to pierwsza nieruchomości i jej nowi nabywcy jeszcze nie wiedzą z jakimi przeszkodami będą musieli się zmierzyć, a do tego jeszcze rata kredytu. Wysokość raty w czasie podpisywania umowy kredytowej może nie wydawać się obciążająca, ale w czasie przeprowadzki, ewentualnego remontu może się okazać, że sama rata kredytu to jeszcze nic takiego. Aby okres spłaty kredytu przebiegał bez większych niespodzianek dobrze jest o niego dbać.

Najważniejszy jest termin spłaty

W dniu podpisywania umowy może nam się wydawać, że 10 dzień każdego miesiąca to dobry termin na spłacanie comiesięcznych rat kredytowych. Jednak kredyt hipoteczny to kredyt długoletni i nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich zmian jakie mogą nas w przyszłości spotkać. Dobrze jest, aby wybrać taki dzień spłaty, który nie będzie stanowił problemu dla domowego budżetu.

Terminowe spłacanie rat kredytowych przede wszystkim nie generuje dodatkowych problemów we współpracy z bankiem. Nieterminowe spłacanie może w konsekwencji doprowadzić do wypowiedzenia umowy kredytu, a tego nikt by nie chciał. W trakcie spłacania kredytu mogą zdarzyć się problemy finansowe dobrze jest wtedy porozmawiać z bankiem o możliwościach ewentualnego wydłużenia okresu spłaty, co przełoży się na zmniejszenie rat kredytowych.

Terminowość spłacania zobowiązań kredytowych odciska swój ślad w historii kredytowej. W czasie spłaty kredytu hipotecznego możemy chcieć zaciągnąć inny kredyt, gdzie będzie sprawdzana historia kredytowa. Pozytywna historia podnosi zdolność kredytową i dobrze świadczy o kredytobiorcy.

Stwórz sobie poduszkę finansową

Może się wydawać, że oszczędzanie nie jest takie proste, ale przy takim zobowiązaniu jakim jest kredyt hipoteczny, warto stworzyć sobie poduszkę finansową, która pozwoli w razie czego na pokrycie miesięczny, czy nawet kilku miesięcznych zobowiązań.

Wybierz dobre ubezpieczenie

Kredyt hipoteczny wymaga co najmniej jednego ubezpieczenia, którym jest ubezpieczenie nieruchomości. Warto zastanowić się nad wyborem dobrej oferty ubezpieczeniowej. Bank zazwyczaj wymaga, aby kwota ubezpieczenia pokrywała wysokość kredytu. Jednak rozsądniej jest ubezpieczyć nieruchomość na wyższą kwotę, aby w razie wypadku losowego poza pokryciem kredytu wypłacone zostało odszkodowanie również kredytobiorcy. Przy kredycie hipotecznym ubezpieczenie nieruchomości musi zawierać cesję na bank.

Drugim ważnym ubezpieczeniem jest ubezpieczenie na życie. Nie każdy je posiada, a warto zadbać o swój spokój i przede wszystkim zabezpieczyć swoją rodzinę na wypadek zdarzeń losowych. Zazwyczaj nie wymaga ono ustanawiania cesji na bank, dotyczy to jedynie kredytobiorców posiadających zawód podwyższonego ryzyka (np. marynarze i żołnierze).

Jeśli jesteś zainteresowany/a kredytem hipotecznym zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial