Pakiet finansowania dla firm zawiera wiele rodzajów kredytów. Przyjrzyjmy się tym najbardziej popularnym i najchętniej wybieranym przez przedsiębiorców. Przede wszystkim największą zaleta kredytów dla firm jest możliwość inwestowania w rozwój firmy.
Jakie zalety ma kredyt na firmę?
Poza możliwością rozwinięcia biznesu za kredytem dla firm przemawiają korzyści podatkowe. Przy kredytach dla firm istnieje możliwość uwzględnienia w kosztach podatkowych części odsetkowej raty kredytu. Odsetki raty kredytowej pomniejszą należy do opłaty podatek VAT.
Sam rodzaj kredytu przekłada się na odliczenia podatkowe. Zazwyczaj udzielone środki finansowe przeznaczane są na zakup nowego sprzętu, bieżące potrzeby czy zakup samochodów. W przypadku kredytu zabezpieczonego na nieruchomości, aby była możliwość zaliczenia części odsetkowej w kosztach podatkowych kupowany środek trwały musi zostać oddany do użytkowania przed dokonaniem transakcji. W innym przypadku koszty kredytowe będą powiększały należny podatek.
Jakie są zalety kredytu obrotowego dla firm?
Obecnie jednym z najczęściej wybieranych kredytów na firmę jest kredyt obrotowy. Środki z tego finansowania bardzo często przeznaczane są na pokrycie bieżących potrzeb firmy. Niekiedy kredyt obrotowy dla firm porównywany jest do kredytu bez wskazywania celu kredytowego.
Kredyt obrotowy dla firm można odnowić po zakończeniu okresu kredytowego. Niezbędnym warnikiem udzielenia jakiegokolwiek kredytu na firmę jest posiadania odpowiedniej zdolności finansowej. Problemy z płynnością finansową mogą stanowić barierę w uzyskaniu kredytowania.
Jakie są zalety kredytu inwestycyjnego dla firm?
Kredyt inwestycyjny jak sama nazwa wskazuje jest kredytem celowym, a środki kredytowe należy przeznaczyć na wskazaną we wniosku kredytowym inwestycję. Kredyt inwestycyjny dla firm wymaga przedstawienia w banku biznesplanu oraz kosztorysu.
Kredyt inwestycyjny wymaga od kredytobiorcy wniesienia wkładu własnego. Bank sfinansuje inwestycję wyłącznie w 90-80 procentach. Środki kredytowe można przeznaczyć na:
-
środki materialne (np. samochód firmowy)
-
środki niematerialne (np. patenty)
-
środki finansowe (np. akcje giełdowe)
-
inwestycje budowlane.