Kredyty świąteczne – na co zwracać uwagę?

Świąteczne szaleństwo trwa w najlepsze. Świąteczne iluminacje, radosna muzyka płynąca z głośników w centrach handlowych i długa lista zakupów. Każdy z nas pragnie, aby święta upłynęły nam w przyjemnej atmosferze. Brak gotówki może popsuć humor największemu optymiście. Decydując się na kredyt świąteczny, warto zwrócić uwagę na kilka czynników, aby nie wpaść w pętlę kredytową.

Jak zadłużają się Polacy?

Skromne święta czy święta na bogato? To pytanie zadaje sobie corocznie wielu Polaków. Nie każdego stać, aby jego świąteczny stół uginał się od świątecznych potraw. Coraz więcej osób w okresie przedświątecznym rozważa zaciągniecie kredytu gotówkowego, aby sprostać świątecznym wydatkom.

Z danych statystycznych wynika, że nie boimy się kredytów i chętnie z nich korzystamy. Już co trzeci Polak skorzystał z kredytu bankowego lub pożyczki. Od stycznia 2017 roku zaciągnęliśmy już 600 mld złotych, jednak większość tych środków została przekazana na zakup własnej nieruchomości w kredytach hipotecznych.

Na temat powodu, dla którego coraz częściej się zadłużamy mówił ekspert kredytowy Norbert Lenart w Radio Szczecin:

Polacy częściej zaciągają kredyty hipoteczne i jest to cel, który można logicznie wytłumaczyć. Jest to często duża oszczędność dla klientów, którzy nie chcą wynajmować mieszkania. W przypadku kredytów gotówkowych kwoty kredytów wzrastają. Prawdopodobnie wynika to z większych potrzeb konsumentów.

Na co zwracać uwagę przy kredytach świątecznych?

Dobry kredyt może pomóc przetrwać okres świąteczny, ale nie zapominajmy, że święta to kilka dni, a później przez kilka miesięcy pozostaje nam spłacanie zaciągniętego kredytu. Jak się okazuje tylko co dziesiąty kredytobiorca czyta umowę kredytową. Niestety, ale to właśnie w umowie kredytu zawarte są wszystkie informacje związane z kosztami kredytowymi.

Na jakie koszty poza oprocentowaniem zwracać uwagę czytając warunki kredytowe mówił ekspert kredytowy Norbert Lenart w Radio Szczecin:

Szukanie kredytu należałoby zacząć od przejrzenia ofert jednego, trzech banków i portali internetowych, aby sprawdzić jakie koszty kredytowe się z tym wiążą. Na szczęście mamy ustawę o kredycie konsumenckim i bank musi pokazać kredytobiorcy formularz informacyjny (…). Warto zapytać także o prowizję, którą płaci się jednorazowo, ubezpieczenie, czy jest wymaganie i czego dokładnie dotyczy. Ważnym elementem jest przeczytanie umowy kredytowej i jeżeli budzi nasze wątpliwości, nie należy jej podpisywać. Można się skonsultować i zapytać o opinię lub przeczytać na spokojnie w domu. Ważne, aby dokonać świadomego wyboru oferty kredytu. Zapoznać się z tym, jak wygląda produkt z dodatkową ofertą na przykład z kartą kredytową i ubezpieczeniem oraz z produktem bez dodatkowych ofert. Czy faktycznie tańsza jest oferta z ubezpieczeniem i kartą, czy raczej ta z wyższym oprocentowaniem.

Jakie są koszty kredytu gotówkowego?

Każdy kredyt wiąże się z kosztami, porównując symulacje kredytowe mamy możliwość wyboru kredytu dostosowanego do naszych potrzeb finansowych. W okresie świątecznym, kiedy wydatków jest sporo, warto się zastanowić jaka kwota kredytu nas usatysfakcjonuje. Nie warto zaciągać kredytu w kwocie wyższej niż przewidujemy nasze wydatki. Im więcej kredytu zaciągniemy tym wyższe raty kredytowe pozostają nam do spłaty po świętach.

Najważniejsze koszty kredytowe

Kredyt z niskim oprocentowaniem

Kredyt z niskim oprocentowaniem to propozycja dla osób, które cenią sobie dobrze skrojone oferty do ich potrzeb finansowych. Najważniejszym kosztem kredytowym jest wspomniane oprocentowanie, na które składa się marża oraz stopa referencyjna.

Marża kredytu to koszt kredytobiorcy, jaki ponosi w związku z zaciągniętą kwotą kredytu. Jest ona uzależniona od wnioskowanej kwoty kredytu. Natomiast stopa referencyjna jest to koszt, jaki bank ponosi w związku z przyznanym kredytem gotówkowym.

W kosztach kredytowych znajdziemy również rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. RRSO przedstawia różnicę między kosztami poniesionymi w związku z kredytem a kwotą udzieloną przez bank. Wśród składników rocznej stopy oprocentowania znajdziemy:

  • odsetki od udzielonej kwoty kredytu

  • opłatę za przygotowanie wniosku kredytowego

  • harmonogram spłaty kredytu.

Czy kredyt świąteczny wymaga ustanowienia zabezpieczenia?

Najczęściej zaciąganymi kredytami w okresie świątecznym są kredyty gotówkowe. Jak wiemy, kredyt gotówkowy jest finansowaniem, które nie wymaga od kredytobiorcy wskazywania celu kredytowego.

Kredyt z zabezpieczeniem to kredyt hipoteczny, gdzie zabezpieczeniem jest hipoteka. W związku z udzieleniem kredytu zabezpieczonego bank wymaga od kredytobiorcy ustanowienia hipoteki na nabywanej nieruchomości.

Wybierając kredyt na pokrycie świątecznych wydatków, warto się zastanowić przede wszystkim nad wysokością kredytu oraz okresem kredytowania, ponieważ za kolejne 12 miesięcy następne święta i prezenty. Pożyczanie wysokich kwot, które obciążą domowy budżet, mogą spowodować, że wpadniemy w spiralę zadłużenia. Niewielkie kwoty kredytu nie tylko pomogą nam zrealizować świąteczne cele, ale również pomogą w budowaniu pozytywnej historii kredytowej.

Zapraszamy do wysłuchania audycji w Radio Szczecin na temat: Kredyty a Święta. Audycji wysłuchasz tutaj.

1 thought on “Kredyty świąteczne – na co zwracać uwagę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial