Przede wszystkim kredyt hipoteczny to długoletnie zobowiązanie wobec banku. Sama procedura kredytowa również może na początku przerażać. Po zmianach w ustawie hipotecznej kredytobiorca wie ile czasu bank ma na przeanalizowanie jego wniosku o kredyt mieszkaniowy. Samo wnioskowanie o kredyt nie musi trwać zbyt długo najważniejsza jest organizacja czasu. Do kredytu hipotecznego trzeba się dobrze przygotować, przede wszystkim psychicznie, jak i finansowo.
Jak dobrze przygotować się do kredytu hipotecznego?
Kredyt hipoteczny wymaga zgromadzenia kilku najważniejszych dokumentów. W czasie spotkania z ekspertem kredytowym dowiesz się jakie dokumenty wymaga bank, jaka jest twoja zdolność kredytowa oraz pomoże znaleźć biuro nieruchomości, dzięki czemu łatwej będzie znaleźć własne mieszkanie. Poznanie wszystkich kosztów przed złożeniem wniosku kredytowego zapobiegnie rozczarowaniom i stresującym sytuacjom.
Do spotkania z ekspertem kredytowym również należy się dobrze przygotować. Warto sobie spisać wszystkie nurtujące pytania, aby samo złożenie wniosku kredytowego przebiegało bez problemów. Wszystkie koszty kredytowe oraz wkład własny dobrze jest przygotować wcześniej, pomimo że ich wpłata wymagana jest dopiero przy uruchomieniu kredytu.
Samo złożenie wniosku nie jest czasochłonne pod warunkiem, jeśli ma się zgromadzone odpowiednie dokumenty. Po zmianach jakie wprowadziła ustawa hipoteczna od dnia złożenia wniosku kredytowego w banku zaczyna się jego analiza, która nie może przekroczyć 21 dni. Oznacza to, że bank ma 21 dni na wydanie decyzji kredytowej, może być ona pozytywna lub negatywna. Każda decyzja banku musi być uargumentowana.
Szukanie nieruchomości
Zazwyczaj najwięcej czasu zajmuje szukanie odpowiedniej nieruchomości. To ten punkt kredytu hipotecznego, który może trwać najdłużej. Dlatego za nim złożyć się wniosek kredytowy dobrze jest obejrzeć kilka nieruchomości za nim zostanie podjęta ostateczna decyzja.
Wybór odpowiedniej nieruchomości wiąże się z tym, że numer księgi wieczystej zostanie wpisany do wniosku kredytowego. Bank jako wierzyciel nieruchomości przed wydaniem decyzji kredytowej sprawdzi nieruchomości oraz oceni jej wartość.