Kredyt a pożyczka
Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a z nią chęć odświeżenia mieszkania. Remont mieszkania można sfinansować z własnych środków, ale nie zawsze ma się takie możliwości. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie środków kredytowych pochodzących z kredytu gotówkowego lub pożyczki hipotecznej.
Rodzaj wybranego finansowania powinien być uzależniony od wielkości remontu. Zarówno kredyt gotówkowy na remont, jak i pożyczka hipoteczna na remont mają podobne zastosowanie, ale mają swoje wady i zalety.
Jakie są wady i zalety kredytu gotówkowego na remont?
Kredyt gotówkowy to najpopularniejsza forma pozyskiwania finansowania bez wskazywania celu kredytowego. Oznacza to w praktyce, że wypłacone środki kredytowe można przeznaczyć na dowolny cel jak remont czy zakup nowych mebli.
Kredyt gotówkowy dostępny jest dla każdego, kto posiada zdolność kredytową oraz pozytywną historię kredytową. Rożnica między kredytem a pożyczą leży głównie po stronie kosztów kredytowych, na które wchodzą między innymi oprocentowanie oraz prowizja za udzieloną kwotę kredytu.
Więcej informacji o zdolności kredytowej znajdziesz tutaj.
Jakie są wady i zalety pożyczki hipotecznej?
Pożyczka hipoteczna to propozycja dla osób, które posiadają na własność nieruchomość, na której nie ciąży hipoteka. Pożyczka hipoteczna wymaga od kredytobiorcy ustanowienia zabezpieczenia na remontowanej nieruchomości.
Infografika
Ze środków pożyczki hipotecznej sfinansować można jedynie stałe elementy nieruchomości jak elewację, ściany, okna, drzwi, elektrykę czy hydraulikę. Niestety kredytobiorca nie ma możliwości zakupu z tych środków takich rzeczy jak meble, sprzęt AGD czy nowe dywany. Pożyczka hipoteczna udzielana jest zazwyczaj na okres do 20 lat.
Podsumowując, zarówno kredyt, jak i pożyczka hipoteczna dają duże możliwości przeprowadzenia remontu. Zazwyczaj do małych prac, jak odświeżanie wnętrza, lepiej korzystać z kredytu gotówkowego. Przy większych remontach pożyczka hipoteczna daje większe możliwości finansowe. Przy pożyczce hipotecznej wnioskować można o wyższą kwotę kredytu, która będzie stanowić około 60 – 80 procent wartości nieruchomości.