Brak wkładu własnego może być sporym problemem, ale wcale nie musi. Pieniądze na wkład własny można zdobyć na kilka sposobów. Niewątpliwie nowa Rekomendacja S wydana przez KNF komplikuje uzyskanie kredytu hipotecznego, jednak banki nadal pozostawiają furtkę dla swoich klientów, którzy nie posiadają wystarczającej kwoty na pokrycie wkłady własnego. Poniżej kilka pomysłów na zdobycie wkładu własnego przy kredycie hipotecznym.
Co to jest wkład własny przy kredycie hipotecznym?
Wkład własny przy kredycie hipotecznym to, suma jaka musimy wnieść do kredytu. Jeszcze parę lat temu można było uzyskać finansowanie bez ponoszenia kosztów wkładu własnego. Jednak od pewnego czasu KNF ustala nowe Rekomendacje dla kredytów hipotecznych.
Do końca 2016 roku wkład własny, jaki musimy uiścić, ubiegając się o kredyt na własne M, wynosi 10 15 proc. (w zależności od banku). Jednak od 1 stycznia 2017 roku KNF wprowadza nową Rekomendację S, która mówi o 20 proc. wkładzie własnym.
Większe angażowanie własnych środków oznacza, że nieco trudniej będzie można uzyskać kredyt hipoteczny. Na razie banki zapowiadają, że będą starały się pomóc swoim klientom w uzyskaniu kredytu hipotecznego na zakup własnego mieszkania.
Sprawdź czy wystarczy ci oszczędności na pokrycie wkładu własnego?
Najłatwiejszym sposobem na uzyskanie środków na wkład własny na mieszkanie jest sprawdzenie własnych zasobów finansowych. Często okazuje się, że posiadamy pewną kwotę, która może nam pomóc w uzyskaniu kredytu hipotecznego.
Jeśli nie posiadamy odpowiednich oszczędności, jest to odpowiedni moment, aby zacząć oszczędzać na własne cztery kąty. W oszczędzaniu najważniejsze jest ustalenie, jaką kwotę zamierzamy uzbierać. Gdybyśmy chcieli w dwa lata uzbierać 40 tys. zł to co miesiąc, musielibyśmy oszczędzać około 1 600 zł.
Oszczędzanie przygotuje nas do tego, z czym wiąże się kredyt hipoteczny, mianowicie do spłacania regularnie wyższych kwot. Jeśli chcemy w szybkim czasie zaoszczędzić sporą kwotę, to późniejsze spłacanie rat kredytowych nie będzie dla nas wyzwaniem.
Banki wychodzą naprzeciw potrzebą swoich klientów i oferują wniesienie wkładu własnego na minimalnym poziomie 5 proc. wartości kupowanego mieszkania, pozostałą kwotę bank dla nas ubezpieczy.
Dowiedz się czym jest ubezpieczenie brakującego wkładu własnego?
Według najnowszych rekomendacji KNF od stycznia 2017 roku banki będą mogły finansować 80 proc. wartości nabywanej nieruchomości. Oznacza to, że kredytobiorca będzie musiał wpłacić 20 proc. wartości kupowanego mieszkania.
Jednak banki zostawiają otwartą furtkę dla swoich klientów i nadal oferują ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Jest to propozycja dla osób, które nie posiadają znaczących oszczędności, które mogłyby przeznaczyć na zakup własnego M.
Ubezpieczenie to polega na sfinansowaniu przez bank brakującej kwoty kredytu w zamian za wykupienie polisy ubezpieczeniowej. Po około 3 latach następuje przeliczenie kredytu, jeśli kwota kredytu nadal nie pokrywa 80 proc. wartości nieruchomości, bank nalicza kolejne składki ubezpieczenia.
A może zaciągnij kredyt gotówkowy na pokrycie wkładu własnego?
Kolejnym rozwiązaniem brakującej kwoty wkładu własnego jest zaciągnięcie kredytu gotówkowego, który jest kredytem bez wskazywania celu. Oznacza to, że kredytobiorca nie jest zobowiązany do przedstawiania w banku, na co wykorzystał środki kredytowe.
Kredyt gotówkowy bywa rozwiązaniem, choć tylko dla osób posiadających bardzo dobrą zdolność kredytową. Należy pamiętać, że każdy kredyt generuje dodatkowe koszty. Starając się o kredyt hipoteczny, dodatkowa rata może być zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu.